Zasada 80/20

Zasada 80/20

Głównym problemem w utrzymaniu zdrowej diety oraz w odchudzaniu się jest przesadny perfekcjonizm. Często jest to powodem zaprzestania stosowania diety lub wytrwania w postanowieniach. Tak samo myślenie zero-jedynkowe czyli wszystko albo nic może prowadzić do zaburzeń odżywiania coraz częściej występujących (np. ortoreksji).

Takie myślenie może prowadzić do napadów objadania efektów yoyo i powodować ogólne gorsze samopoczucie.
Perfekcjonizm w dietetyce może objawiać się wykluczaniem wielu produktów, całych grup, stosowaniem modnych bardzo restrykcyjnych diet. Także opieranie się tylko na zdrowych Bio i Eko produktach nie jest najlepszym (i zdrowym dla głowy) rozwiązaniem.

W podejściu zero-jedynkowym są produkty złe albo dobre dozwolone i zakazane a tak nie powinno być (chyba, że wystąpiła jakaś choroba i dana jednostka chorobowa tego wymaga to oczywiście inna sprawa i trzeba wdrożyć odpowiednie wykluczenia).

Pewnie to zauważyłeś, że zakazane bardziej kusi. W momencie kiedy nie wytrzymamy rzucamy się na dużą ilość właśnie tych “zakazanych produktów” np. nie na kostkę, a na tabliczkę czekolady i proces zaczynamy od początku, albo już nam się nie chce.

Ale o co chodzi w zasadzie 80/20? Reguła ta opiera się na założeniu, że w 80% tego co spożywamy składa się na zdrowe i niskoprzetworzone produkty, a 20% to jedzenie dla przyjemności, ale wliczone w swoje zapotrzebowanie energetyczne. Na przykładzie jeśli Twoje zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 2000 kcal to 20% (400 kcal) z tego MOŻESZ spożytkować na co masz ochotę np. fastfood, lampkę wina, ulubiony słodycz.

Tę zasadę można wykorzystać również nie tylko na przestrzeni dnia, ale w skali tygodnia bądź miesiąca.
Czyli czasem iść (teraz zamówić) coś z restauracji, wypić raz w tygodniu piwo, zjeść ulubionego batona, ale nie mieć z tego powodu żadnych wyrzutów i wkomponować to w swoją dietę.

Istotne jest słowo „możesz” oznacza to, że nie MUSISZ codziennie jeść czegoś wysoko przetworzonego, a możesz skorzystać z tej opcji.

Ale jeśli dla Ciebie 20% to za dużo na takie produkty – możesz sobie zrobić wersję 90/10. To istotne jest w jakim momencie życia i na jakim etapie jesteś. Jak wyglądała Twoja dotychczasowa dieta?

W zdrowym odżywianiu chodzi o wprowadzanie zdrowych nawyków a nie byciu niewolnikiem diety.

Podsumowując ta zasada ma pozwolić Ci cieszyć się jedzeniem i nie prowadzić do momentu, w którym będziemy chcieli rzucić się na ulubionego batona w sklepie przed jeszcze kupnem lub przejadaniem się produktami „zdrowymi”. Takie zachowanie prowadzi do nadwyżki energetycznej i niezadowolenia czyli braku efektów i rozgoryczenia.

Jak u Ciebie to wygląda – „czysta micha na 100%” czy włączasz produkty, na które masz ochotę? Daj znać – jestem ciekawa Twojego zdania 🙂

PS Proszę też nie mylić tego z CHEAT MEALEM.

🍀PoZdro Wszystkim🍀

Jagoda Szulc

Magister dietetyki – studia skończyłam na Uniwerystecie Medycznym w Poznaniu. Jestem miłośniczką sportu, także chciałam pogłębić swoją wiedzę i w tym zakresie, więc ukończyłam kurs trenera personalnego. Kocham pracę z ludźmi i uważam, że odpowiednia atmosfera podczas konsultacji to podstawa. Moim celem jest, aby pacjenci nie przechodzili na dietę, a zmieniali na stałe nawyki żywieniowe. Specjalizuje się w pracy pacjentami z jednostkami chorobowymi, które dietoterapii i zmiany stylu życia. Są to m.in. pacjenci z insulinoopornością, refluksem, cukrzycą, niedoczynnością tarczycy i wiele innych. Dzięki współpracy ze mną poprawiają swój stan zdrowia, co się przekłada na lepsze wyniki badań. Największym sukcesem są spektakularne zmiany, ale te zachodzące wewnątrz organizmu pacjentów. Zmiany w postrzeganiu własnej osoby i myśleniu o sobie oraz poprawa w funkcjonowaniu organów. Te wspólne sukcesy wpływają na poprawę zdrowia i lepsze samopoczucie. Zmiany wizualne oczywiście też się pojawiają po wdrożeniu odpowiedniej dietoterapii, ale to nie one są głównym celem.

 • Zdobywaliśmy Nasze Szczyty
  To Była Przepiękna Sobota W Cudownym Słońcu Zdobywaliśmy Nasze SzczytyZe Wspaniałymi Ludźmi
 • Weekend aktywnie👊
  Tak fajnie dzisiaj było
 • Co jeść o tej porze roku
  Zacznijmy od tego, że dieta powinna być oparta o produkty sezonowe bo są zasobne w wartości odżywcze, świeże, stosunkowo tanie i łatwo dostępne. Teraz są to jabłka, gruszki, cebula, czosnek, który świetnie działa bakteriobójczo, kapusta czerwona bogata w antocyjany o działaniu przeciwutleniającym, marchew, pietruszka, por, seler, dynia, burak topinambur i niekwestionowany król polskich stołów ziemniak […]
 • Dziękujemy bardzo za aktywny STYCZEŃ
  Przedstawiamy krótki wspomnień czar Nasza aktywność z początkiem roku 2021 Zapraszamy i zachęcamy Was gorąco do współtworzenia naszej AKTYWNEJ społeczności