Co jeść o tej porze roku

Co jeść o tej porze roku

Zacznijmy od tego, że dieta powinna być oparta o produkty sezonowe bo są zasobne w wartości odżywcze, świeże, stosunkowo tanie i łatwo dostępne.

Teraz są to jabłka, gruszki, cebula, czosnek, który świetnie działa bakteriobójczo, kapusta czerwona bogata w antocyjany o działaniu przeciwutleniającym, marchew, pietruszka, por, seler, dynia, burak topinambur i niekwestionowany król polskich stołów ziemniak albo pyra 😊 dodatkowo także orzeszki: orzechy laskowe, orzechy włoskie.

Ale ludzkość od dawna stara się różnymi sposobami przedłużyć termin do spożycia żywności zachowując maksimum jakości i wartości odżywczych.

Metod jest wiele i to stosowanych po dziś dzień:

 • mrożenie
 • solenie
 • suszenie
 • wędzenie
 • kiszenie.

Jeśli mowa o diecie o tej porze roku to nie żałujmy sobie właśnie mrożonek. Straty składników odżywczych podczas mrożenia są porównywalne do strat, jakie występują w trakcie transportu produktów, kiedy czekają aż sięgniemy po nie ze sklepowej półki a później z naszych domowych lodówek i szafek.

Podsumowując mrożonki: wartość odżywcza mrożonych warzyw i owoców zimą może nawet przewyższać wartość odżywczą świeżych to właśnie mrożenie zapobiega utracie cennych witamin. Dodatkowo polecam podczas kolejnej obróbki cieplnej mrożonek wcześniej nie rozmrażać tylko bezpośrednio wrzucić mieszankę mrożonych warzyw na patelnię/do garnka.

Temperatura posiłku ma także znaczenie w okresie jesienno-zimowym zachęcam do spożywania potraw na ciepło, minimum jednego ciepłego posiłku w ciągu dnia z dodatkiem przypraw rozgrzewających i o działaniu przeciwzapalnym np. imbirem, kurkumą, pieprzem, chilli.

Poleca, także wzbogacenie diety o kiszonki, (kto nie czytał artykułu o kiszonkach i jeszcze tego nie zrobił) to przypominam

Kiszonki:

 • to bogactwo witaminy C,
 • witamin z grupy B: B1, B2, B3,
 • są źródłem magnezu, wapnia, fosforu i potasu,
 • regulują metabolizm,
 • zwiększają przyswajalność żelaza,

ale (zawsze jest jakieś ale 😉)

Powinny uważać na nie osoby:

 • przyjmujące leki przeciwzakrzepowe,
 • nadciśnieniowcy,
 • osoby z kamicą szczawianowo-wapniową,
 • osoby z nietolerancją histaminy.

Kiszonki i zakwas lepiej jednak spożywać na surowo, żeby nie tracić cennej witaminy C i bakterii.

Niezależnie od pory roku czy miesiąca, długofalowo ważny jest nie tylko produkt, składnik potrawy, który oczywiście powinien być dobrej jakości (najlepiej niskoprzetworzony i bogatoodżywczy), ale to co z nim później zrobimy – czyli jego późniejsza obróbka. Zachęcam do gotowania na parze, duszenia, pieczenia w rękawie, blanszowania oraz do dodawania dobrej jakości olejów bogatych w niezbędne kwasy tłuszczowe na zimno.

🌲Pozdro Wszystkim🌲

Jagoda Szulc

Magister dietetyki – studia skończyłam na Uniwerystecie Medycznym w Poznaniu. Jestem miłośniczką sportu, także chciałam pogłębić swoją wiedzę i w tym zakresie, więc ukończyłam kurs trenera personalnego. Kocham pracę z ludźmi i uważam, że odpowiednia atmosfera podczas konsultacji to podstawa. Moim celem jest, aby pacjenci nie przechodzili na dietę, a zmieniali na stałe nawyki żywieniowe. Specjalizuje się w pracy pacjentami z jednostkami chorobowymi, które dietoterapii i zmiany stylu życia. Są to m.in. pacjenci z insulinoopornością, refluksem, cukrzycą, niedoczynnością tarczycy i wiele innych. Dzięki współpracy ze mną poprawiają swój stan zdrowia, co się przekłada na lepsze wyniki badań. Największym sukcesem są spektakularne zmiany, ale te zachodzące wewnątrz organizmu pacjentów. Zmiany w postrzeganiu własnej osoby i myśleniu o sobie oraz poprawa w funkcjonowaniu organów. Te wspólne sukcesy wpływają na poprawę zdrowia i lepsze samopoczucie. Zmiany wizualne oczywiście też się pojawiają po wdrożeniu odpowiedniej dietoterapii, ale to nie one są głównym celem.

 • Zdobywaliśmy Nasze Szczyty
  To Była Przepiękna Sobota W Cudownym Słońcu Zdobywaliśmy Nasze SzczytyZe Wspaniałymi Ludźmi
 • Weekend aktywnie👊
  Tak fajnie dzisiaj było
 • Co jeść o tej porze roku
  Zacznijmy od tego, że dieta powinna być oparta o produkty sezonowe bo są zasobne w wartości odżywcze, świeże, stosunkowo tanie i łatwo dostępne. Teraz są to jabłka, gruszki, cebula, czosnek, który świetnie działa bakteriobójczo, kapusta czerwona bogata w antocyjany o działaniu przeciwutleniającym, marchew, pietruszka, por, seler, dynia, burak topinambur i niekwestionowany król polskich stołów ziemniak […]
 • Dziękujemy bardzo za aktywny STYCZEŃ
  Przedstawiamy krótki wspomnień czar Nasza aktywność z początkiem roku 2021 Zapraszamy i zachęcamy Was gorąco do współtworzenia naszej AKTYWNEJ społeczności